Jak vypadá šití s dětmi na kurzu?
Jak to vlastně vypadá na dětském kurzu šití? Jedna lekce trvá dvě hodiny, takže je dost času na všechno.
Na první lekci děti dostanou jehelníček, dvě jehly, několik špendlíků s barevnou plastovou hlavičkou a jeden zavírací špendlík. Všechny ostatní potřeby jako nůžky, pravítka, značkovací tužky a pera nebo řezací podložka jsou společné. Děti také mají k dispozici malou cestovní žehličku a žehlící podložku, kde si pod dohledem žehlí odstřiženou látku, kterou budou používat.
Na prvních dvou lekcích se děti na velkých jehlách učí navlékat nit do ouška jehly, dělat uzlík, používat správně nůžky, uklízet si věci do krabičky.
Na každé další lekci se nejdříve se s dětmi sejdeme, popovídáme si krátce o minulé lekci a povíme si, co budeme ten den šít nebo tvořit. Někdo si došívá výrobek z minula, někdo si začíná šít výrobek nový, někdo si ten den chce raději vyrábět doplňkové výrobky jako jsou bambulky nebo třeba tkát náramek. Tím si také děti procvičují jemnou motoriku, trpělivost a barevné cítění.
Děti, které začínají šít nový výrobek, se s ním seznámí, vyberou si šablonu i látku, připraví si šití a mohou začít. Zní to idylicky, ale ve skutečnosti to obnáší prohrabávání papírovými šablonami, roztahání několika metrů látek a následného přenesení nebo přišpendlení střihu na látku. I příprava látky je někdy dobrodružná záležitost, aby látky bylo dostatek, aby obě vrstvy látky byly dobře srovnané a aby vzorek hezky navazoval. Ne každému dítěti se také hned podaří navlečení nití do jehly a udělat na niti uzlík.
Na kroužku se také děti učí nevrhnout si svůj výrobek, třeba textilní hračku nebo přívěšek.
Pokročilejší nebo starší děti mohou také po určité době zkusit šití na stroji. Některé děti se bojí, ale většinou to pak všechny baví.
Asi 20 minut před koncem lekce upozorním děti, že budeme za chvíli končit. Ještě je čas přibližně 10 minut šít, pak si děti dají do krabičky svůj nedošitý výrobek, došité výrobky vyfotím a děti si je odnášejí domů. Děti si ještě uklidí jehly, špendlíky a další potřeby do své krabičky, což je důležité. aby se naučily po šití vše urovnat a uklidit. Poté odcházejí z kroužku domů. Někdy si na konci lekce dáme společně sušenku nebo nějakou jinou dobrotu, třeba nakrájené jablíčko, sušené ovoce.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
POZNÁMKA
*Původně jsem s dětmi mívala kurzy, kdy jedna lekce trvala 1,5 hodiny, ale než jsme se všichni sešli, popovídali si a připravili se na šití, uběhlo dost času. Děti si totiž na kurzu potřebují i povídat, sdílet svoje šicí zážitky, potřebují mluvit i o svých běžných zážitcích, životech, vzájemně se inspirovat, vybrat si, co budou šít, prohlédnout si látky... Na následující šití a poté úklid nezbývalo už tolik času, kolik by bylo potřeba. Proběhl urychlený úklid a úprk na autobus, což se mi vůbec nelíbilo. Navíc jsem třídu musela doklízet já, protože děti musely spěchat domů, a to se mi taky nelíbilo. Dvě hodiny šití jsou proto lepší varianta pro všechny. :-)